Tento článek jsem nazvala podle knihy Šance pro oči – deset kroků k nápravě zraku vlastními silami. Autorem knihy je pan Meir Schneider a do češtiny přeložila z originálu Vision for life paní Hana Maslowská. V knize najdete mnoho inspirace, jak pracovat na zlepšení kvality svého zraku.
Považuji Meira Schneidera za jednoho z nejpovolanějších lidí, aby takovou knihu napsal. Do svých 17 let byl slepý. Svým pevným záměrem a cílevědomým cvičením dokázal tento stav zvrátit. Dnes může bez brýlí číst i řídit auto.
Vybrala jsem z knihy část o nápravě optické neuritidy, tedy o zánětu poškozující zrakový nerv. Je to nemoc, která může postihnout náhle kohokoliv. Čím dříve se začnou praktikovat jednoduchá doporučení, tím je větší šance, že se oční nerv bez následků zregeneruje.
Navíc uvedené cvičení, pro regeneraci očního nervu, palming (zvýrazněno v textu tučně) je velmi důležité pro každého člověka, ať již je krátkozraký, dalekozraký, má cukrovku, jedno oko mnohem silnější než druhé nebo si chce udržet zdraví svých očí, preventivně o ně pečovat a s vděčností si je hýčkat… Stačí knihou nalistovat, které téma s očima trápí právě vás a hned se pustit do praktikování.
Náprava optické neuritidy
Cituji z knihy: „Lékaři věří, že mohou při této nemoci pomoci léčbou kortikoidy. Někdy toto léčení pomůže a problém se příliš často nevrací. V jiných případech však léčení kortikoidy vyvolává závislost. Pokud trpíte na optickou neuritidu, doporučuji jako velmi léčivé trávit hodně času ve zcela zatemněné místnosti. Tady se zrelaxují nejen oči, ale celé vaše tělo. A úplně nejlepší možností při této nemoci jsou dlouhá sezení palmingu. To platí, ať už jde o izolovanou neuritidu zrakového nervu nebo o systémová onemocnění jako je třeba roztroušená skleróza, která postihuje kromě zrakového nervu i celou řadu dalších nervů.
Představte si, že po dlouhé chůzi špatně našlápnete a způsobíte si výron. Lékaři vám správně poradí, že noha má odpočívat, možná vám dají na kotník bandáž nebo ortézu, možná i berle. Cílem všech těchto opatření je zajistit odpočinek, který noha potřebuje k vyléčení, aby mohla opět správně fungovat. V mnoha ohledech tento přístup platí i pro zrakový nerv. Musíte mu dopřát odpočinek, dokud zánět neodezní. Při optické neuritidě je nejlepším řešením zůstat den či případně dva v temné místnosti, s lehkým šátkem přes oči a na denní světlo moc nechodit. Ještě pomůže masáž šíje a zad.
Tato informace může mít zásadní význam pro miliony lidí. Bohužel nikdo vám neporadí, abyste si lehli a odpočívali v temnu. Nemocniční pokoje jsou neustále plně osvětlené kvůli bezpečnosti a kontrole. Nedostatek tmy v nemocničních pokojích zhoršuje stavy jako je tento. Je velký rozdíl, když můžete zůstat doma, ve známém prostředí, s dostatkem čerstvého vzduchu. Vaše milující ruce položené přes zavřené oči vám dávají pocit uzdravující péče. Když v tmavé místnosti ležíte se zavřenýma očima nebo sedíte a provádíte palming, dopřáváte zrakovému nervu úplné zotavení, což je mnohem více, než mohou přinést jakékoliv případné léky.
Léky mohou pomoci v extrémních případech, ale někdy mívají děsivé vedlejší účinky. Sezení ve tmě pomohlo většině mých klientů, kteří měli ataky optické neuritidy nejrůznějšího původu. Radím klientům, se kterými pracuji osobně, aby zvážili medikaci, teprve když tato opatření nepomáhají. Ale protože se čtenáři této knihy nepracuji osobně, tak bych jim radil, aby spolupracovali s lékařem, který nemá námitky proti sebeuzdravujícím postupům a mým doporučením. Obraťte se na lékaře, ke kterému máte důvěru a který zná dobře váš stav. Je důležité s ním zůstat ve spojení během celého procesu, aby mohl posoudit, zda je nutné nasadit léky.
Když neuritida pomine, cvičte pilně deset kroků z kapitoly 2.“ Konec citace.
Palming, nebo-li jemně položené dlaně přes zavřené oči, můžete provádět několik minut pravidelně každý den. Vaše oči vám za tuto péči vděčně poděkují. Tak šup do cvičení! 🙂